Нове енергетичне RABство

7 серпня 2017 р. - Михайло Германович

За матеріалами - 24tv.ua

У жовтні 2016-го тодішній голова Фонду Ігор Білоус повідомив, що приватизація держпакетів акцій обленерго розпочнеться після затвердження Національною комісією з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) стимулюючого тарифоутворення на ринку електроенергії. Білоус також заявляв, що Україна планує загалом отримати від продажу всіх обленерго близько 300 мільйонів доларів.

Пересічному споживачу варто звернути увагу на словосполучення "стимулююче тарифоутворення". Це та деталь, в якій ховається диявол. Диявол під назвою "чергове підвищення тарифів". Спробуємо розібратися у тому, як пов'язані між собою приватизація залишків обленерго та стрибки цін.

Про перехід на так зване стимулююче тарифоутворення в Україні говорять приблизно з 2008 року. Проте лише 10 грудня 2015 року Кабінет Міністрів підтримав законопроект НКРЕКП, яким пропонується відмовитися від застарілої методики розрахунку тарифів на послуги природних монополій і перейти до європейського стимулюючого регулювання.

Останнє має назву RAB-регулювання, або Regulatory Asset Base – регульована база інвестованого капіталу. В чому його суть? Якщо коротко – то в залученні інвестора. Уявімо, що останній має бажання вкласти кошти, скажімо, у ту ж таки енергетичну сферу. Як його зацікавити? Пропонуючи цілком легальний дохід – певний відсоток від вартості викуплених інвестором активів. Хто сплачуватиме такий відсоток? Держава. А точніше, державне підприємство "Енергоринок", яке розподіляє кошти між виробниками електроенергії.

Кошти ж ці напряму залежать від затвердженої собівартості виробництва електроенергії. І щоби виплатити інвесторам їхні законні відсотки, собівартість електроенергії доведеться збільшувати. Ключове питання зараз лише у тому, на скільки зросте ціна за надані споживачу послуги? Вочевидь, це залежить від того, яка саме модель RAB-регулювання буде взята на озброєння. Або, простіше кажучи, про який відсоток домовляться держава та інвестор.

Ще по темі

Податковий скандал: суд переніс розгляд скарги Данилюка
Податковий скандал: суд переніс розгляд скарги Данилюка
Міністр упевнений, що подання прокурора було незаконним
7 серпня 2017 р.
АМКУ має перевірити пропоновані Мінінфраструктури зміни до збірника залізничних тарифів
АМКУ має перевірити пропоновані Мінінфраструктури зміни до збірника залізничних тарифів
Антимонопольний комітет повинен перевірити проект наказу Міністерства інфраструктури "Про внесення змін до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги".
16 серпня 2017 р.
Фонд гарантування вкладів тисне на суддів, щоб приховати свої прорахунки, – ЗМІ
Фонд гарантування вкладів тисне на суддів, щоб приховати свої прорахунки, – ЗМІ
Фонд гарантування вкладів намагається уникнути відповідальності за необґрунтовану ліквідацію банків, перекладаючи вину на суддів.
6 вересня 2017 р.
новини