Підвищення екоподатку в 25 разів – ризикований крок уряду

20 листопада 2018 р. - Михайло Германович

За матеріалами - 24tv.ua

Як розповіла вона у коментарі 112.ua, таке рішення уряду та нардепів несе загрози для економіки країни, оскільки, крім іншого, позначиться на конкурентоспроможності підприємств-експортерів.

"Може виникнути ситуація, коли за нестійкого економічного стану підприємств це може призвести до зриву виплат податку або ж позначиться на економіці самих підприємств. Плюс до всього викликає побоювання цифра, яка особливо позначиться на дрібних і середніх підприємствах. Візьмемо, наприклад, котельню ОСББ чи торговельного центру. Котельня торговельного центру платить у середньому 20 тисяч у рік екоподатку. Збільшивши цей податок у 25 разів, ми отримаємо 500 тисяч. Чи готові заплатити мешканці ОСББ самотужки таку суму, якщо в них буде власна котельня? Ні, звичайно. Це дуже ризикований крок. Його треба перераховувати та переглядати, тому що цей законопроект торкнеться всіх об'єктів, які викидають або утворюють відходи – починаючи від простих котелень торгових центрів і закінчуючи великими підприємствами", – вважає Тетяна Лампіка.

За її словами, влада має розуміти, що підвищення екоподатку у будь-якому разі ляже у собівартість продукції та позначиться на конкурентоспроможності підприємств.

"Це стосується всіх експортерів – і тих, хто експортує курей, і тих, хто експортує метал. Розмір екоподатку ляже в ціну. І треба буде дивитися на ринки, наприклад, Європи, а саме, чи зможе наша продукція там конкурувати, чи позначиться це на загальному обсязі прибутку? Чи вони будуть, грубо кажучи, витісненими з цього ринку, і це вже може підірвати нашу економіку?" – каже експерт.

Заходи зі зниження рівня викидів є дуже дорогими, а за важкої ситуації з кредитуванням у країні підприємства просто не зможуть їх організовувати.

"Не маючи в країні фонду (кошти якого спрямовувалися б на модернізацію підприємств для зменшення викидів, – ред.), підприємства начебто і стимулюються, але вони не будуть розуміти, де їм брати гроші на екологічну модернізацію. Нам потрібен певний кредитний фонд, який би підживлювався цими грошима з екоподатку і давав можливість підприємствам брати підйомні кредити. Деякі країни пішли цим шляхом. Вони дають своїм підприємствам під екологічну модернізацію кредити – або безвідсоткові, або під незначний відсоток. У наших реаліях це було б дуже цікаво", – вважає еколог.

Також вона розкритикувала політику влади, спрямовану не на відновлення навколишнього середовища на гроші екоподатку, а на латання дірок бюджету.

"З боку влади просте підвищення екоподатку – це не зовсім правильний підхід. Він потребує доопрацювання. Щодо того, як на місцях витрачають гроші екологічного податку, виникає багато запитань. За логікою кошти мають бути спрямованими на відновлення навколишнього середовища, а від тих заходів, які організовують місцеві ради та навіть міністерство, жодного ефекту немає", – підсумувала Тетяна Лампіка.

Ще по темі

Тимошенко вимагає захисту ГТС від корупційних зазіхань президента
Тимошенко вимагає захисту ГТС від корупційних зазіхань президента
Юлія Тимошенко закликає Верховну Раду стати на захист української газотранспортної системи (ГТС) та скасувати підвищення цін на газ для населення.
17 грудня 2018 р.
З початку 2019 року за корупцію складено більше ста протоколів
З початку 2019 року за корупцію складено більше ста протоколів
В Україні за три дні нового року (2-4 січня) працівники поліції склали 164 адміністративних протоколи про корупцію на 137 посадовців. За хабарництво затримали дев'ятьох осіб на загальну суму 457 тисяч гривень.
8 січня 2019 р.
Підвищення тарифів на послуги УЗ несе загрозу економічному зростанню України
Підвищення тарифів на послуги УЗ несе загрозу економічному зростанню України
Збільшення тарифу означатиме зростання собівартості для вітчизняних промисловців і аграріїв.
23 січня 2019 р.
новини